anasayfa   dernek kulrulu   köyümüz   gençlik kurulu   haberler   resimler   divriği
 
DİVRİĞİ İLÇESİ BAYIRLI KÖYÜ İNTERNET SİTESİ
Bayırlı Köyü
anasayfa
  dernek kurulu
  köyümüz
  gençlik kurulu
  haberler
  resimler
  videolar
  divriği
 

Bayırlı köyü kendisine bağlı iki köyü olan ve Sivas iline 207 km, Divriği ilçesine 29 km uzaklığa sahip, yaklaşık 180 nüfuslu şirin bir köydür. Bayırlı köyü isminden de anlaşılacağı gibi bayırlı bir araziye sahiptir. Bölgenin engebeli ve dağlık oluşu çeşitli coğrafi şekillerin oluşmasına neden olmuştur. Göl, akarsu, vadi, ova, plato gibi coğrafi şekiller bu özelliğin sonuçlarından birkaçıdır. Bölgenin engebeli ve dağlık olması su kaynaklarının da bol olmasına neden olmuştur. Köyümüzün bulunduğu bölgede birçok su kaynağı bulunmaktadır. Ancak bu su bolluğu ne yazık ki tarım arazilerinin sulanması için yeterli değildir.

Bayırlı köyü iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde kış mevsimi kar yağışlı ve soğuk, yaz mevsimi ise çok sıcak geçer. Ancak bölgede nem oranının az olmasından dolayı sıcaklık insan üzerinde bunaltıcı bir etki yaratmamaktadır. Bahar aylarında bol yağış alan bölge özellikle ilkbahar mevsiminde olağanüstü bir güzelliğe kavuşur.

Köyün eski adı Haşke olup bu ismin nereden geldiği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Bayırlı köyünün tarihi hakkında kesin bilgiler olmamasına rağmen köyümüzün bulunduğu bölgenin geçmişi Taş Devrine kadar dayanmaktadır. Bölgede bulunan yontulmuş keskin taş aletler (ok ucu, delgi aletleri) bunun en somut örneklerini oluşturur. Ayrıca bölgede Hititler, Urartular, Persler, Roma ve Bizans İmparatorluğu, Selçuklular, Danişmentliler, Mengücekler, Ermeniler, Osmanlı İmparatorluğu gibi medeniyetlerin izlerine rastlamak mümkündür. Dünya tarihinin ünlü kervan yolları olan İpekyolu ve Kralyolunun bazı kolları da Danişment bucağının çeşitli yerlerinden geçmekteydi. Kervan yollarının köyümüz çevresinden geçmesi bu bölgede eski dünya tarihinin en önemli medeniyetlerinin ayak izleri olduğunu göstermektedir. Bayırlı köyü çevresi aynı zamanda bir çok tarihi esere de sahiptir. Bereket değirmeni köprüsü, Handere köprüsü, Handere hanı, Eğerli Dağı kalesi, Atmalıoğlu kalesi ve bir çok eski mezar kalıntıları bu eserlere örnek olarak gösterilebilir.

Köyümüz gelenekleri ve kültürü açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Köyde Sivas ve Divriği bölgesinin kültür özelliklerinin bulunmasına karşın köy insanlarının kendi gelenekleri ve kültür yapısı bu zenginliğin önemli kısmını oluşturur.

Bayırlı köyünün ekonomisin genelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyde arpa, buğday, nohut, mercimek, fiğ, yonca, gorunga, gibi tarımsal ürünler ekilip biçilmektedir. Bunun yanısıra köyümüzde kayısı, vişne, kiraz, erik, elma, armut, dut, üzüm, badem gibi güzel bahçe ağaçları bulunmaktadır. Son yıllarda yürütülen ceviz üretimi de köyümüzde yaygınlaşmış durumdadır. Ayrıca köyde domates, hıyar, biber, kavun, karpuz, çilek, lahana, patlıcan, bamya, soğan, sarmısak, maydanoz gibi bostan ürünleri de yetiştirilmektedir. Köyümüzde tarımın yanında hayvancılık da temel geçim uğraşları arasındadır. Köyde sığır, koyun, keçi gibi ekonomik değer taşıyan hayvanların yanısıra aygır ve eşek gibi binek hayvanları da yetiştirilir. Köyde ayrıca tavuk, horoz gibi kümes hayvanları ve kedi, köpek beslenir. Hayvancılığın son yıllarda yaygınlaşan bir diğer türü ise arıcılıktır. Köyümüz çevresinin bol ve çok çeşitli çiçeklere sahip olması dolayısıyla bu ekonomik faaliyet de başarıyla yürütülmektedir. Ayrıca son günlerde yakın köylerde yapılan yapay havuzlarda yapılan alabalık yetiştiriciliği de ekonomik gelir açısından önemli adımdır.

Bayırlı köyünün muhtarı Muharrem Akkaya dır(2004). Köyümüzde bir ilkokul vardır ancak kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde ayrıca elektrik ve sabit telefon vardır.

arazi

iklim

handere köprüsü

kaya

kültürümüz

davar

arılar ve çiçekler

ilkokul